Jaké typy filtrů se používají? | Jak vybrat vysavač?

Jak vybrat vysavač podle typu  filtrace? Jednou z věcí, která může odlišit opravdu kvalitní vysavač od těch běžných, je použitý filtrační systém. Vysavač totiž při své činnosti vzduch a nečistoty nejen vysává, ale zároveň nasávaný vzduch po separování prachu a nečistot a jeho přefiltrování vypouští do prostoru. Proto je důležité, aby filtrační systém zachytil co největší procento nežádoucích látek, a zároveň zachytil i ty nejmenší částice. Samozřejmě stoprocentně vyčištěného vyfukovaného vzduchu nelze dosáhnout, ale některé filtrační systémy se této hranici velmi přibližují.

POTŘEBUJETE NOVÝ FILTR DO VYSAVAČE?

VYHLEDEJTE FILTR PRO VÁŠ VYSAVAČ »

Jaké typy filtrů se ve vysavačích používají?

Základní dělení filtrů ve vysavači je následující:

  1. U sáčkových vysavačů je první stupeň filtrace zajištěn prachovým sáčkem. U vodních vysavačů probíhá první filtrace v nádobě s vodou, u cyklonových vysavačů dochází k separaci nečistot pomocí odstředivé síly rotujícího vzduchu.
  2. Druhý stupeň filtrace zajišťuje filtr umístěný mezi sběrnou nádobou se sáčkem, vodním filtrem a motorem.
  3. Třetí stupeň filtrace tvoří výstupní filtr, přes který je vzduch vyfukován ven do prostoru.

Většina vysavačů má tedy několikastupňový filtrační systém. K výše uvedeným třem základním stupňům, které by měl obsahovat každý vysavač, mohou výrobci nabízet ještě některé vložené mezistupně filtrace tím, že přidávají ještě další filtry.

S počtem stupňů filtrace ovšem kvalita filtrace nemusí tak úplně souviset.

Kvalita filtračního systému a množství a velikost vypouštěných částic totiž spočívá především s kvalitou použitých filtrů, a s jejich schopností zadržovat i ty nejmenší částice ve vysokém množství.

Dalším faktorem je i celkové utěsnění vysavače:

  • nemělo by docházet k úniku znečištěného vzduchu do volného prostoru například netěsnostmi a spárami v plastovém krytu vysavače,
  • vzduch proudící vysavačem od vstupu do sběrné nádoby až po výstupní filtr by měl procházet pouze přes tyto filtry, a nikoliv kolem nich, výrobce by tedy měl dbát na dokonalé utěsnění spár kolem filtrů,
  • při nasazování sáčku dbát na správné nasazení na vyústění do vysavače, sáčky jsou pro tyto účely vybavený gumovou elastickou manžetou, případně je vysavač vybaven aretačním zařízením, které zabraňuje vyvléknutí sáčku ze správné polohy.

1. Filtrace prachovými sáčky

Prachové sáčky se vyrábí jako 2 a vícevrstvé (podle toho výrobci navyšují i počet stupňů filtrace), a jako první stupeň filtrace mají za úkol zachytit co největší objem vysávaných nečistot. Používaným materiálem je nejčastěji speciální filtrační papír, nebo textilie.

Textilní sáčky mají výhody především v lepší filtrační funkci, zachycují více nečistot, tolik se neucpávají a nesnižují sací výkon, jsou pevnější, takže při vysátí ostrých nečistot nemusí dojít k jejich protržení.

V současnosti někteří výrobci vysavačů instalují do svých strojů tak propracované sáčky, které dosahují některé ze třídy výstupních HEPA filtrů (běžně třídy 10), takže už je ve výsledku výstupním HEPA filtrem ani neosazují. Tyto sáčky se označují jako HEPA sáčky.

Filtrační sáček vysavače Lindhaus RX
Filtrační sáček vysavače Lindhaus RX

2. Motorový filtr

Druhý stupeň filtrace mezi sběrnou nádobou na prach a motorovým prostorem se provádí pomocí pěnových nebo molitanových filtrů. Tyto filtry slouží zejména jako ochrana motorového prostoru před vniknutím nečistot například při protržení prachového sáčku, nebo při nesprávném nasazení sáčku na vyústění do sběrné nádoby. Tyto filtry by se měly pravidelně kontrolovat a čistit, případně poškozené vyměnit.

Motorový filtr vysavače Lindhaus RX
Motorový filtr vysavače Lindhaus RX

3. Výstupní filtr

Pro výslednou čistotu vyfukovaného vzduchu je nejdůležitější výstupní filtr.

U starších vysavačů se ještě můžeme setkat z výstupními mikrofiltry z tkaniny, které se vždy po zanesení mění, ale v současnosti se již používají tzv. HEPA filtry.

Výstupní mikrofiltr vysavače Lindhaus RX
Výstupní mikrofiltr vysavače Lindhaus RX

HEPA filtr je tvořen filtračním materiálem skládaným do „harmoniky“, a vloženým do pevného plastového rámečku.

HEPA filtry mohou být omyvatelné nebo neomyvatelné. Omyvatelné se cca po pěti vysáváních propláchnou pod tekoucí vodou tak, aby se nečistoty odplavily ze všech záhybů. K čištění ale nepoužívejte kartáčků nebo tlakové vody, poškodila by se tím filtrační funkce. Neomyvatelné se musí po jejich zanesení průběžně měnit.

Podle množství zachycených nečistot se HEPA filtry dělí do jednotlivých tříd, pro které se určuje, kolik procent částic větších než 0,3 mikrometru zachytí:

OznačeníProcento zachycených částic velikost 0,3 mikrometrů a větších
HEPA filtr třídy č. 1085 %
HEPA filtr třídy č. 1195 %
HEPA filtr třídy č. 1299,5 %
HEPA filtr třídy č. 1399,95 %
HEPA filtr třídy č. 1499,995 %

Třídy 12 a 13 se užívají v domácnostech silných astmatiků a alergiků na domácí zvířata. Pro lidi bez těchto potíží není použití HEPA filtrů nezbytné, protože potřebnou filtraci většinou zajistí již kvalitní prachový sáček.

HEPA filtr
HEPA filtr

1 názor na “Jaké typy filtrů se používají? | Jak vybrat vysavač?”

  1. Dobrý den ,
    píšete ….VYHLEDEJTE SI SÁČKY DO SVÉHO VYSAVAČE:…….a kam jsem to měl napsat ?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *