1. CHYBA: Výměna prachového sáčku až po jeho úplném naplnění
Spousta lidí mění ve svém vysavači prachový sáček za nový až po jeho úplném naplnění. Usazený jemný prach a nečistoty v pórech papírového nebo textilního sáčku však působí jako překážka pro proudící vzduch, a snižují tak sací výkon vysavače.
- Vysavač Lindhaus HEPA ECO FORCE 30 DCS.
- Speciální čistící směs Lindhaus LD 600 prášek na suché čištění koberců 1 kg a odstraňovač skvrn Lindhaus ECO DRY LS 500 odstraňovač skvrn ve spreji.
- Přírodní a syntetické koberce vyčistíte také přípravkem Dr. Schutz suchá pěna 400 ml.
Jak často měnit prachový sáček?
Doporučuji měnit prachový sáček po naplnění 3/4 jeho objemu.
2. CHYBA: Vysáváme se znečištěným výstupním filtrem
Výstupní filtr slouží k zachycení těch nejmenších prachových částic a alergenů. Pokud dojde k jeho nasycení a ucpání těmito částicemi, není již schopný další účinně pohlcovat.
Výstupní mikrofiltry a neomyvatelné HEPA filtry se po jejich zanesení vymění, omyvatelné HEPA filtry se mohou pravidelně čistit proudem vody, po určité době se ale také doporučuje jejich výměna, ať už z důvodu možného poškození při vysávání, nebo při jejich čištění, nebo z důvodu zanesení pórů.
Termín výměny závisí na kvalitě filtračního systému vysavače, pokud předešlé filtry zachytí většinu prachu, může dojít k zanesení výstupních filtrů až po delší době, naopak u nekvalitního filtračního systému je třeba výstupní filtry kontrolovat častěji.
Jak často měnit HEPA filtr?
U vysavačů pro domácí použití se doporučuje měnit HEPA filtr každý rok, mikrofiltry po každých 5 naplněných prachových sáčcích.
3. CHYBA: K čištění nevyužíváme vhodné příslušenství
Vysavače jsou vybavený množstvím nástavců a příslušenství, které nám usnadňují vysávání prachu ze všech možných materiálů a ploch, jako jsou topná tělesa, rámy obrazů, stínítka lustrů a lamp, podlahové lišty, žaluzie a mnoho dalších.
Co použít na odstranění chlupů a vlasů ze sedačky?
Například na čištění chlupů ze sedačky od zvířecích obyvatel se hodí turbohubice na čalounění.
4. CHYBA: Neodstraníme namotané vlasy a nitě z rotačního kartáče
Vysavače vybavené hlavicí s rotačním kartáčem jsou velmi účinné při odstraňování vlasů, chlupů a nití z koberců.
Díky rotačnímu pohybu kartáče ale často dochází k zachytávání a namotávání těchto nečistot na kartáč, a tím i ke snížení čistící schopnost kartáče.
Většina hlavic umožňuje nastavení přítlaku kartáče. U koberců s vyšším vlasem nastavíme kartáč do vyšší polohy, u koberců s nízkým vlasem naopak kartáč nastavíme do nižší polohy.
Jak udržovat rotační kartáč?
Po každém čištění zkontrolujte stav kartáče, odstraněné chlupy, vlasy a nitě odstraňte, zabráníte tak možnému poškození motoru pohonu kartáče.
5. CHYBA: Při navíjení nepřidržujeme kabel jednou rukou
Většina vysavačů je vybavena navíjením přívodního kabelu. Spousta lidí ale dělá chybu v tom, že při navíjení stiskne tlačítko a nechá kabel velkou rychlostí navinout.
Při takto nekontrolovaném navíjení se může kabel navinout překroucený nebo se navine na buben v ne zrovna ideální poloze nebo dokonce mimo vodítka navíjecího kola. Potom při jeho vytažení může dojít k zaseknutí kabelu, a musíme celý vysavač otevřít a kabel rozvinout.
Jak správně navíjet přívodní kabel?
Při návinu kabelu vždy přidržujte kabel v jedné ruce mírně natažený, aby byl navíjen ve správné poloze.
Pokud se kabel při navíjení zasekne, a nelze jej navíjet dál, zkuste kabel cca 50 cm povytáhnout a opětovně navíjet.